Co je to bezpečnostní kontrola (security check)
Bezpečnostní kontrola je ta část procesu nástupu do letadla, kdy vám zaměstnanci letiště (ne aerolinek) kontrolují obsah předmětů, které si s sebou berete na palubu. Skládá se většinou z několika částí – nejdříve jsou vám zkontrolovány doklady a letenka (například pro to, abyste se nesnažili jít na špatný terminál) a poté přichází na řadu samotná prohlídka.
Kdy musíte projít kontrolou
Bezpečnostní kontrolou musíte projít po získání palubní vstupenky. Kontrola je jednosměrná, není tedy možno vrátit se zpět do odletové haly a hovořit například s blízkými, kteří vás přišli vyprovodit. Vzhledem k tomu, že prostory za kontrolou jsou určeny také pro přesun cestujících mezi jednotlivými lety a není možný kontakt s “okolním světem”, je možno po security checku využít nabídky obchodů a obchůdků, nabízejících dárky nebo občerstvení. Pokud si zde zakoupíte nápoje, na palubu si je vzít můžete.
Na kontrolu se doporučuje chodit s určitým předstihem před časem, uvedeným jako zahájení nástupu do letadla. Jednak budete mít dost času zakoupit nějaký dárek a jednak se může stát, že ve stejnou dobu bude odlétat několik letadel a kontrola bude trvat dlouho.
Jak se připravit
Rozhodně se vyplatí jít na kontrolu s úsměvem a bezbřehou trpělivostí. I zaměstnanci letiště dělají jen svou práci. Kromě těchto spíše charakterových vlastností se připravte, že ze svého příručního zavazadla budete vytahovat notebook (to je jistota) nebo jiné elektronické zařízení (spíše výjimečně). Doporučuji veškerá zařízení před prohlídkou vypínat. V příručním zavazadle je pak nutno mít veškeré tekutiny v průhledném igelitovém sáčku. Pokud jste si v kabelce zapomněli láhev s vodou nebo manikúru s nůžtičkami, už se s nimi můžete začít loučit..
Co není povoleno v příručním zavazadle
- zbraně
- střelivo
- nože a všechny další předměty bodné a sečné povahy (sem patří např. zmiňovaná manikúra)
- hračky odpovídající skutečným útočným zbraním (např. pistole, granáty)
- látky nebezpečné povahy – hořlaviny, výbušniny (mimo přepravy za zvláštních podmínek)
Mimo těchto předmětů se nejvíce omezuje přeprava tekutin. Těch můžete s sebou mít maximálně o objemu 1 litr, přičemž musí být přepravovány v nádobách o maximálním objemu 100 ml.
Tekutinami se rozumí:
- voda a další nápoje, polévky, sirupy
- krémy, pleťová mléka a oleje
- parfémy
- spreje
- gely včetně šampónů a sprchových gelů
- nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel, dalších pěnových přípravků a deodorantů
- pasty včetně zubní pasty
- směsi tuhých a tekutých materiálů
- všechny ostatní věci podobné konzistence
Z kapes u košile, kabátu nebo kalhot si vytáhněte veškeré kovové předměty, mince, telefony apod. a uložte je do připravené nádoby. Zaměstnanci by je měli hlídat, ovšem opatrnosti se v tomto ohledu meze nekladou a je dobré své věci neustále sledovat. Můžete výt rovněž požádáni o odepnutí a sundání pásku u kalhot nebo zutí obuvi. Stejně tak i kabáty a svetry i pásek patří do nádoby a prochází bezpečnostním rentgenem.
Průchod rámem
Pokud rám při vašem průchodu vydává pískavé zvuky, můžete být požádáni o nápravu (sundání obuvi apod.) nebo vás prohlédne pracovník za použití ručního detektoru kovů. Pakliže vše proběhlo v pořádku, můžete si posbírat věci a vyrazit do odletové zóny k nejbližšímu monitoru s odlety nebo informačnímu kiosku hledat bránu (“gate”), kudy budete nastupovat do letadla.
Články na podobné téma:
- Jak najít a nastoupit do správného letadla
- Od dubna 2013 skončí omezení tekutin vnášených na palubu
- Emirates připravují “mobilní check-in”
- EK: Letiště v Polsku nevyhovují normám pro bezpečnost
- Celotělové skenery nadále působí kontroverzi
Tags: rady a návody